Gyerekbarát kutyák – vagy kutyabarát gyerekek?
Bizonyára sokan találkoztunk már a kutya és gyerek kapcsolatának kérdésével. Jó-e az, ha összekerülnek? Sokan azt mondják, a gyerek mellé kifejezetten jó, ha ott a házikedvenc, akivel sarjunk boldogan eljátszogathat, míg mások úgy gondolják, isten ments! mennyi bacit el lehet kapni tőle, ráadásul veszélyes is lehet, gondoljunk csak a hírekben hallgató tragédiákra! Éshát akkor még nem is említettük az olyan helyzeteket, amikor nem egy családban van a gyerek és a kutya, hanem csak találkoznak az utcán például, ez is mennyi balesetet hordozhat magában! Sajnos az ittott hallott esetek nagyrészében nem ismerjük a hátteret, előzményeket, részleteket, tehát nagyon nehéz lenne elbírálni, hogy „kinek volt igaza”, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy legtöbbször ezek a veszélyforrások kis odafigyeléssel megelőzhetőek lettek volna, és a gazdák, szülők felelős hozzáállásával a későbbiekben is el lehet őket kerülni.
Hiszen manapság már a kutyatartás szinte éppoly elterjedt, mint a „gyerektartás”, és elkerülhetetlen, hogy életük során ne kerüljenek valahogyan kapcsolatba egymással. Tény az, hogy mind a szülők, mind a kutyatartók felelőssége az, hogy kutya és gyerek találkozása jól süljön el, ám odafigyeléssel és néhány szabály betartásával nemcsakhogy el lehet kerülni a veszélyes helyzeteket, de még jó és hasznos is lehet a feleknek. Ebben szeretnénk cikksorozatunkkal egy kis segítséget nyújtani, mind kutyatartóknak, mind gyermekes szülőknek, mind kutyával és gyerekkel is rendelkezőknek, illetve mindazoknak, akik a kettő közül bármelyik másikat tervezik az egyik mellé.
A kutya jelleme és viselkedése
Kezdjük Ádámtól és Évától. Alapvetően a kutya társas lény, és gyakorlatilag az egyetlen olyan állat, amelyik a saját fajtársával szemben az embert részesíti előnyben. Háziasításának tehát egyik legfontosabb eredménye lett az, hogy szereti az embert. Emellett ráadásul azt is képes felismerni, hogy a gyermek („kölyök”) egy védtelenebb lény, akivel emiatt finomabban kell bánni. (Természetesen itt a viselkedésprobléma-mentes, „normális”, megfelelően szocializált kutyákra gondolok!) Ezen felül még azt is tudjuk, hogy a kutyák szőrös gyerekek, ezért miért ne értenék meg kiválóan egymást?
Minden jel arra utal hát, hogy a kutya-gyerek kombó nagyon jó lehet, mindkét fél számára előnyös. A válasz tehát a cikk elején található kérdésre továbbra is igen, általánosságban jó, ha összekerülnek, ám nem árt figyelembe venni néhány szabályt a kutya-gyerek találkozása során.
Először is, milyen kutyák számítanak gyerekbarátnak?
Gyerekbarát kutyafajták
A fentiekből talán kiderül, hogy a kutya „gyerekbarát” hozzáállása eredendően minden normális egyedről elmondható, és nem kifejezetten a fajtájától függ az, hogy hogyan viselkedik a gyerekekkel. Ami ennél sokkal fontosabb tényező, az az, hogy konkrétan az az egy bizonyos kutya milyen tulajdonságokkal rendelkezik, illetve hogyan lett szocializálva (azaz mit örökölt a felmenőitől, valamint hogyan nevelkedett, milyen körülmények között élt, milyen ingerek érték, mennyire volt lehetősége minél több élőlénnyel – emberrel-állattal – találkoznia, milyen viselkedésformákat tanult meg ezekből a találkozásokból stb.).
Persze vannak olyan fajták, amelyek az átlagnál jobban „szeretik” a gyerekeket, ezekről „Kutya gyerek mellé” cikkünkben konkrétabban is olvashatsz, addig is, ízelítőül szerepeljen itt 10 közkedvelt gyerekbarát kutyafajta. De fontos tudni, hogy nem szerencsés egy kutyát a fajtája alapján eleve veszélyesnek tartani! (lásd korábbi cikkünk: Rottweiler gyerek mellé – Minden kutya és minden gyerek egyéniség.)
- Francia bulldog
- Border collie
- Golden retriever
- Bichon havanese
- Mopsz
- Máltai selyemkutya
- Boston terrier
- Pomerániai törpespicc
- Csivava
- Jack Russell terrier
Milyen körülmények között kerülhet kapcsolatba egymással a gyerek és a kutya?
- kutya érkezik a családba, már meglévő gyerek mellé
- gyerek érkezik a családba, már meglévő kutya mellé
- gyerek idegen kutyával találkozik
- kutya idegen gyerekkel találkozik
A következőkben ezeket a helyzeteket mutatjuk majd be részletesebben.
– SZZS –