"Kutya szabályok"Érdekességek, hasznos információkKutya neveléseKutyatartásLegolvasottabb cikkek

Kutyanevelés szabályai, kutyanevelési tippek – Az alapoktól a mindennapi rutinokig

Vajon miért olyan fontos, hogy szabályokat állítsunk fel kutyánk nevelése során? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk: a szabályok ugyanazt jelentik a kutyák számára, mint nekünk a KRESZ – biztonságot, kiszámíthatóságot és világos kereteket adnak a mindennapokban.

Gondoljunk csak bele: amikor autót vezetünk, pontosan tudjuk, mikor kell megállnunk, mikor haladhatunk, és merre kanyarodhatunk. Ezek a szabályok nem korlátozzák a szabadságunkat, hanem lehetővé teszik, hogy biztonságosan és magabiztosan közlekedjünk. Ugyanígy, a kutyánk számára felállított szabályok sem börtönt jelentenek – épp ellenkezőleg: segítenek neki eligazodni az emberi világban, és magabiztosan mozogni benne. A kiszámítható keretek jelentik azt az alapot, amelyre építve igazán felszabadultan élvezhetik az életüket.

De hogyan állítsuk fel ezeket a szabályokat úgy, hogy azok valóban segítsék és ne korlátozzák kutyánkat? Hogyan legyünk következetesek anélkül, hogy szigorúvá válnánk? És ami talán a legfontosabb: hogyan teremtsünk olyan szabályrendszert, amely nem a tiltásokra, hanem a lehetőségekre helyezi a hangsúlyt?

golden kölyök figyel, tanul, együttműködő

Út a harmonikus kapcsolat felé

Mielőtt belevágnánk a konkrét szabályok és technikák részletezésébe, fontos tisztáznunk néhány dolgot, amelyekre az egész kutyanevelést építhetjük.

Ismerjük meg és fogadjuk el kutyánk személyiségét

Minden kutya egyedi – saját temperamentummal és képességekkel rendelkezik. A jó nevelés kulcsa, hogy megismerjük és elfogadjuk kutyánk egyéniségét, és ehhez igazítjuk elvárásainkat.

Ne essünk az általánosítások csapdájába! Amikor azt halljuk például, hogy „a tacskók makacsok”, gondoljunk bele: ezek a tulajdonságok eredetileg mind egy célt szolgáltak. A tacskó nem makacs, hanem kitartó – hiszen erre volt szükség a vadászathoz. Ha megértjük ezeket a mélyebb összefüggéseket, a kutyánk természetes ösztöneit, akkor könnyebben találjuk meg vele a közös hangot.

A pozitív szemlélet ereje

Érdemes a szabályokat nem tiltásként, hanem lehetőségként értelmezni.

A kutyanevelés alapja a pozitív megerősítés. Ez azt is jelenti, hogy a szabályokat, tiltott dolgokat vagy határokat építő módon közvetítjük kutyánk felé. Ahelyett, hogy azt mondanánk „ne rágd a cipőt”, adjunk neki megfelelő rágójátékot. A „ne ugrálj” helyett tanítsuk meg, hogy mit szeretnénk, hogy csináljon üdvözléskor (pl. üljön le). A „ne egyél fel a földről” helyett tanítsuk meg, hogy adunk neki valami sokkal finomabbat, ha otthagyja, amit talált.

rottweiler rágcsálás - Kong puppy

Türelem és fokozatosság

A tanulás egy folyamat, nem pedig egy egyszeri esemény. Ahogy egy ház építésénél is fontos az erős alap, úgy a kutyanevelésben is elengedhetetlen a türelmes, következetes építkezés.

Ez jelenti:

  • A gyakorlatok többszöri ismétlését.
  • Rendszeres, de nem túl hosszú gyakorlásokat és
  • elegendő, de nem túl sokszori ismétlést.
  • Ugyanannak a feladatnak különböző környezetekben való gyakorlását.
  • A fokozatos nehezítést.

Az elvárások helyén kezelése vagy elengedése

Bár fontos, hogy legyenek céljaink és kereteink, a mindennapi gyakorlásban próbáljuk elengedni az elvárásokat. A közös tanulás és játék öröme fontosabb legyen, mint a végeredmény. Ez megint csak nem jelenti azt, hogy nincsenek szabályok, azt viszont igen, hogy a folyamatra és nem csak a célra koncentrálunk.

Segítő hozzáállás

Ha valami nem megy, ne a kudarcon görcsöljünk, hanem keressük az okát és segítsük kutyánkat a megértésben. Néha több megmutatásra, olykor más megközelítésre van szükség. A lényeg, hogy kutyánk érezze: együtt dolgozunk a sikerért.

Az egyéni igények tisztelete

Ahogy mi sem szeretünk minden szabadidős tevékenységet, kutyáink is különböző dolgokban lelik örömüket. Ha kutyánk nem rajong a labdáért, találjunk más mozgásformát – lehet, hogy az agility, vagy a keresős játékok jobban lekötik. A lényeg, hogy találjuk meg azt a tevékenységet, amiben mindketten örömünket leljük.

Csicsi dummyzik
Fotó: Dream Vision Family

A következetesség mint alapelv

A következetesség a kutyanevelés egyik legfontosabb alappillére. De mit is jelent ez a gyakorlatban?
Vegyük például azt, hogy nem szeretnénk, hogy a kutyánk bemenjen a konyhába. Ezt a keretet minden családtagnak, minden helyzetben fontos betartania és tartatnia – még akkor is, ha kutyánk épp nagyon aranyosan, könyörgő szemekkel néz ránk.

A következetesség azt jelenti, hogy:

  • Akkor sem engedjük be, amikor egyedül főzünk
  • akkor sem, amikor vendégek vannak
  • még akkor sem, ha leesett valami a földre és nekünk is egyszerűbb lenne, ha beszaladna és „feltakarítaná”
  • és akkor sem, ha nagyon elfoglaltak vagyunk és „csak most az egyszer”.

Ha egyszer megengedjük kutyánknak, hogy bemenjen a konyhába, máskor nem fogja érteni, hogy miért nem szabad. Ez pedig frusztrációhoz vezethet. A kivételek ugyanis amellett, hogy összezavarják kutyánkat, arra ösztönzik őt, hogy érdemes újra és újra próbálkoznia. Olyan ez, mint a félkarú rabló. Az esetek nagy részében semmit nem nyerünk, de az a ritka alkalom, amikor sikerélményünk van, olyan erős megerősítőként hat, hogy teljesen függővé válhatunk a játéktól.

A következetesség tehát nem szigort jelent, hanem kiszámíthatóságot és összességében nyugalmat a mindennapokban.

A szabályok jelentősége a mindennapokban

A kutyák életében a kiszámítható napirend és egyes tevékenységekhez kapcsolódó forgatókönyvek különösen fontosak. A jól kialakított rutin nem csak biztonságérzetet ad négylábú társunknak, de megkönnyíti az együttélést is. Ugyanakkor legyünk rugalmasak. A rutin nem jelent merev szabályokat – lehet más hétköznap és hétvégén, de legyen benne rendszeresség, amire kutyánk támaszkodhat.

A legtöbb napi rutinhoz kapcsolódó szabály a kutya biztonságát, egészségét, nyugalmát vagy a mi kényelmünket, nyugalmunkat szolgálja. Semmiképp sem öncélú vagy erőfitogtató!

Sétához kapcsolódó keretek, amiket érdemes tanítanunk

  • Indulás előtt/készülődés közben a kutyánk türelmesen várakozzon pl. egy kijelölt helyen
  • Induláskor ne rohanjon ki az ajtón, amikor kinyitjuk (kivéve kertes házban, ott akár mehet is, ha nekünk az úgy komfortos)
  • Társasházban – nyugodtan, közlekedjen a lépcsőházban, folyosón
  • Amikor kinyitjuk a kaput, türelmesen várakozzon, amíg körülnézünk, kihívjuk/kiengedjük. (A biztonsága miatt is fontos, – jöhet autó, kerékpáros, rolleres stb. – illetve amiatt is, hogy ne ijesszen meg senkit, aki éppen arra közlekedik.)
  • Séta közben, ha jön velünk szembe egy kerékpáros/rolleres/görkoris/futó, akkor jöjjön oda közvetlenül mellénk – ez nem csak a kutyánk biztonsága miatt fontos, hanem azért is, hogy másokat ne akadályozzunk a közlekedésben.
  • Szintén jöjjön oda hozzánk, ha egy gyerek – legfőképp, ha totyogós kisgyerek – közeledik felénk. Sok kutya nem szereti/furcsának találja a gyerekek koordinálatlanabb mozgását vagy épp azt, ha futkároznak… előzzük meg azt, hogy esetleg a kutyánk megugasson vagy megijesszen, akár örömködésből fellökjön valakit.
  • Mielőtt odaengednénk a kutyánkat egy másik kutyához, egyeztessünk a gazdijával

Írott és íratlan szabályokról, kutyás etikettről megtudhatunk többet a Kutyasétáltatás szabályai cikkben.

Evéshez kapcsolódó keretek, amiket taníthatunk

Nagyjából mindig azonos időben történjen. Azonban ne mindig svájci óramű pontossággal, mert az sem jó – nagyon merevvé, rugalmatlanná nevelhetjük vele kutyánkat.

Az etetés nem csak az étel elfogyasztásáról szólhat – remek lehetőség az önkontroll gyakorlására:

  • Forgatókönyv az etetésre
    1. Ültessük le a kutyánkat.
    2. Az etetőtálat (benne a táplálékkal) kezdjük el letenni a földre. Ha a kutyánk feláll, megmozdul, akkor emeljük vissza a tálat (egyenesedjünk fel) és kezdjük elölről.
    3. Nyugodtan és türelmesen ismételjük ezt egészen addig, amíg a kutyánk ülve nem marad mindaddig, amíg letesszük a földre tálat.
    4. Ekkor már engedhetjük is, hogy megegye
    5. Nagyon fontos figyelnünk arra, hogy kezdetben – főleg kölyökkutya esetén – a várakoztatása (onnantól számolva, ahogy leér a földre a tál) ne legyen több 1 mp-nél! Még akkor se hosszabbítsuk meg eleinte ezt az időt, ha úgy látjuk, hogy kutyánk képes lenne tovább várni.
    6. Ha az 1 mp-es várakozás már jól megy, akkor fokozatosan lehet nyújtani a várakozási időt.
  • Evés közben hagyjunk teljes nyugalmat a kutyánknak
  • Amennyiben nem ette meg az ételét – vagy nem mindet – legfeljebb 15-20 perc után vegyük fel a tálat.
  • Ne legyen elől neki állandóan ennivaló, mert a rendszertelen evés, csipegetés nem tesz jót az egészségének.

Játék szabályai

A játék remek lehetőség a tanulásra és kapcsolatépítésre, de itt is érdemes figyelni a keretekre:

  • A játék ne mindig csak akkor kezdődjön, amikor a kutyánk kezdeményezi – avagy kezdeményezzünk mi is.
  • Irányítsuk a játék intenzitását és figyeljünk rá, hogy ne pörgessük túl a kutyánkat.
  • Legyen a játék része, hogy a kutyánk megtanulja elengedni, letenni az eszközt, amivel épp játszunk.
  • Túl durva játék esetén azonnal szakítsuk meg a játékot – ezzel jelezve, hogy a durvaság nekünk nem oké.
  • A játék lehetőleg mindig pozitív élménnyel záruljon.
  • Próbáljuk meg mindig a csúcson abbahagyni, amikor még kutyánknak lenne kedve folytatni a játékot.
  • Sose vegyük el tőle csak úgy játékot, mindig cseréljük el valami más eszközre vagy akár adhatunk egy jutifalatot is cserébe.

Pihenőhely, pihenőidő tiszteletben tartása

Zami és Dobos együtt pihen

  • A pihenőhely legyen kényelmes és könnyen hozzáférhető
  • Ha a kutya a helyén pihen, ne zavarjuk
  • Ha vannak gyerekeink, akkor nekik is tanítsuk meg, hogy hagyják pihenni a kutyát.
  • A legtöbb kutya szereti, ha van kuckós, box/szobakennel jellegű pihenőhelye is
  • Érdemes megtanítani a kutyánkat, hogy kérésre menjen a helyére
  • Különösen fontos ez túlpörgős kutyáknál, akiknél kiskoruktól kezdve rendszeres pihenőidőt kell beiktatni. (Bár furcsán hangozhat, de sok kutyusnak meg kell tanítani, hogyan tud megnyugodni és pihenni, különösen amikor fáradtan „eszetlen” pörgésbe kezd)

A jól működő rutinok kialakítása időt és türelmet igényel, de megéri a befektetett energiát: egy olyan harmonikus együttélést teremthetünk, ahol mind a kutya, mind a gazdi pontosan tudja, mire számíthat a mindennapokban.

Tehát türelmesen, megértően neveljük a kutyánkat; lépésről, lépésre haladjunk; az ő nyelvén tanítsuk meg neki a szabályokat; ismételjük rendszeresen a tanultakat; igyekezzünk mindenben következetesek lenni és dicsérjünk minden jó viselkedést.