Kutyavásárlás előtt – Kérdések, tudnivalók, hasznos tippek…
Amikor megszületik egy elhatározás és úgy döntünk, hogy szeretnénk egy kutyát – legyen akár kis-, akár nagytestű – fontos, hogy feltegyünk magunknak néhány alapvető kérdést.
Kutyavásárlás előtti kérdések
- Megengedhetek magamnak egy kutyát? (Táp, állatorvosi költségek, élősködők elleni készítmények, felszerelések, játékok, kutyaiskola/kutyatréner díja, box, kutyaház/kennel, fajtaigényeket kielégítő aktivitások, biztosítás stb.)
- Tudom garantálni az életre való kapcsolatot egy kutyával?
- Elég nagy lakásom és/vagy kertem van a kutyatartáshoz?
- Tudom eleget mozgatni a kutyám? (Nem elég a nagy kert, rendszeres sétára, mozgatásra is szükség van napi szinten!)
- Tudom úgy alakítani az életemet, hogy 6 óránál tovább ne legyen egyedül a kutya? (A kutyák ugyanúgy elmagányosodnak, mint az emberek)
- Lesz elég időm játszani, edzeni a kutyámmal, gondozni és törődni vele?
- Minden időben és minden kérdésre igennel tudok felelni (10-15 év távlatában)?
Ha csak egy kérdésre is nem a válasz, alaposan gondoljuk át a kutyavásárlást!
Hol és kit kérdezzünk a kutyavásárlásról?
Sajnos sokan pénzszerzési lehetőséget látnak a kölyökkutyákban, ezért elkezdenek szaporítani. Ez közel sem ugyanaz, mint a tenyésztés. Különbség tenyésztő és szaporító között: Ismerd meg a tenyésztőt és mondj nemet a szaporítónak
Kölyökkutya vásárlása
Tehát próbáljunk közvetlenül tenyésztőtől vásárolni. Figyeljük meg az anyakutyát, mert az jól megmutatja, hogyan fog fejlődni a kiskutya. Ha törzskönyves kutyát veszünk, mindig fajtatenyésztőhöz forduljunk, sohasem kereskedőhöz! A kereskedő általában több tenyésztőtől ajánl kutyákat. Ezek egészségi és általános állapota esetleg nehezen megítélhető. Mindenképpen érdemes fenntartani a visszaadás jogát arra az esetre, ha kiderülne az állatorvosi vizsgálat után, hogy a kutya nem egészséges.
Felnőtt kutya vásárlása
Ha felnőtt kutyát vásárolunk – természetesen azt is tenyésztőtől – próbáljuk meg kideríteni, miért adják el?!
Figyeljük meg, hogyan viselkedik a kennelben, a környéken, a lakásban…
Ha menhelyről szeretnénk kutyát hazavinni, alaposan kérdezősködjünk, s a kutya temperamentumát, alapvető tulajdonságait szem előtt tartva válasszunk. Nevelni lehet egy kutyát, de a temperamentumán, fajtajellegéből adódó tulajdonságain nem fogunk tudni változtatni.
Milyen teendőink vannak kutyavásárlás előtt?
- Először is el kell döntenünk, hogy lakásban vagy a kertben lesz-e a jövevényünk.
Ha kertben, akkor biztosítanunk kell neki egy kennelt vagy egy kutyaházat. Mindenképpen legyen egy helye, ahova el tud vonulni, ahol nyugodtan tud pihenni.
Ha lakásban, akkor is szükség lesz egy kis zugra, ami az övé. Lehet neki box, kutyafekhely vagy akár csak egy leterített pokróc, mindenképpen legyen egy helye, ahova el tud vonulni, ahol nyugodtan tud pihenni. - Pakoljunk el minden olyan dolgot, amit nem szeretnénk, ha megrágna, tönkretenne a kutya. Főleg a cipőkre hívnám fel a figyelmet, az egy nagyon közkedvelt csócsálni való dolog. 🙂
- Szerezzük be a szükséges felszereléseket: etető tál, itató tál (rozsdamentessel nem lehet mellényúlni, könnyen tisztán tartható), fekhely, megfelelő méretű nyakörv, póráz (rövidebb: 1,5-2 m-es és hosszabb: 5 vagy 10 m-es), szájkosár, kutyaürülék/kutyapiszok zacskó, játékok (következő pontban részletesebben), élősködők elleni készítmény (nyakörv, csepp, tabletta)
- Készüljünk játékokkal, rágni valókkal: pl. fogselyem (csomós kötél, amit jó rágni és még a kutya fogát is tisztítja), labda, köteles labda, plüssfigura stb. A plüss játék azért is különösen jó, mert a kölyök kutya szívesen bújik hozzá, ugyanis az alomban a testvéreivel kupacban, egymáshoz bújva alszanak.
- Táp vásárlás: egy jó minőségű, megbízható tápban minden benne van, amire a kutyának szüksége van, emellett egyszerű és kényelmes megoldás.
- Szállító box: ha szeretnénk autóban szállítani a kutyánkat, akkor célszerű beszerezni egy megfelelő méretű szállító boxot. Szállításon kívül, otthoni pihenésre, elvonulásra is nagyon jó lehet. A hozzászoktatás után a legtöbb kutya szívesebben választja a boxot pihenésre, mint bármilyen pihe-puha kényelmes alternatívát, ugyanis a kutyák szeretnek kuckózni.
Kutyavásárlás után
Nos hát vettünk egy kutyát…
A kutya által okozott és a vele együtt kapott legnagyobb öröm abban áll, hogy most bohócot csinál önmagából és belőlünk is anélkül, hogy szitokszó esne.
NAGYSZERŰ KILÁTÁSOK!
Tegyük fel magunknak a kérdést:
Mit várunk el a kutyánktól?
- Barátságot
- Szeretetet
- Hűséget
- Engedelmességet
- Jó magaviseletet
Mit vár el a kutyánk tőlünk?
- Megfelelő mozgást
- Nevelést és ellenőrzést (szabályokat)
- Gyakorlást
- Barátságot
- Szeretetet
- Védelmet
- Játékot
- Ennivalót, vizet
- Állatorvosi ellátást
- Gondozást
Mit vár el a társadalom tőlünk és a kutyánktól?
- A kutyatartás szabályainak betartását
- A kutyasétáltatás szabályainak betartását
- Az állatvédelmi törvény által előírt felelősségvállalást
Ezt a cikket Krauszné Tünde gyakorlati útmutatásai és írásai ihlették: Gondolatok a kutyavásárlás előtt – Siroccó Kennel