Legjobb kutyatáp
2015 januárjában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) gigatesztet készített, amely azt volt hivatott kideríteni, hogy 41 felnőtt kutyáknak szánt eledel közül, melyik a legjobb. Olyan szempontokat vizsgáltak, mint a csomagolás és a jelölés, de összevetették a címkén feltüntetett tartalmat a laborvizsgálatok eredményével.
Olvashatunk erről a Privátbankár.hu – Melyik a legjobb kutyatáp? oldalán, a Neveljünk kutyát – Párszáz forintos táp győzött a NÉBIH kutyatáp tesztjén blogon és a NÉBIH – Táp-teszt – mert nem mindegy, hogy mi lesz a kutya vacsorája portálon is.
Mivel a fent említett tesztből rengeteg táp vizsgálata kimaradt, így korántsem kell szentírásként tekinteni rá! Viszont a cikk további részében abban kívánok segítséget nyújtani, gyakorlati tippeket adni, hogy mindenki kiválaszthassa a saját kutyája számára legjobb kutyatápot.
No igen, itt kezdődik a nagy kérdés…
Ki lehet, ki szabad jelenteni valamire, hogy az a legjobb? Mi alapján döntünk? Fajta alapján, méret alapján? Ismert márka alapján?
A kérdéskör összetett, hiszen vannak kistestű, nagytestű, kevésbé mozgékony, nagy mozgásigényű, vagy éppen speciális felhasználási területen dolgozó, sportoló munkakutyák. Ahogyan pl. a sportolók sem ugyanannyit és ugyanazt eszik, mint pl. egy irodában dolgozó, keveset mozgó ember, úgy a kutyáknak is más-más táp lehet a legjobb.
Gyakorlati tipp a legjobb kutyatáp kiválasztásához: Mire kell figyelni?
Milyen adatok szerepelnek a kutyatáp csomagolásán?
- márkanév
- kiszerelés (pl. 4kg, 15 kg, 20 kg)
- milyen korosztály számára ajánlott (Puppy/Kölyök, Adult/Felnőtt, Senior/Idős stb.)
- „ízesítés” (pl. csirkés, bárányos, lazacos stb.)
- az összetevők listája
- az összetevők százalékos aránya
- adagolási javaslat
- táplálkozás-élettani megfelelőség (mely specifikus életszakaszra tervezték és milyen teszteken ment keresztül)
- complete & balanced / teljes értékű és kiegyensúlyozott táplálék: ha ez szerepel a tápon, akkor semmiféle kiegészítőt nem kell mellé adnunk
Összetétel, összetevők listája
A gyártók a csomagoláson csökkenő sorrendben kötelesek feltüntetni, hogy milyen összetevőket tartalmaz a kutyatáp. Tehát az összetevők sorrendje alapján következtetni lehet a táp minőségére. Persze a leleményes gyártók néha ezt a törvényt is megpróbálják kicselezni úgy, hogy a kevésbé kívánatos összetevőket több elemre bontják. Így több részletben szerepel ugyan, de hátrébb kerül a felsorolásban.
Szavatolt beltartalom
„A szavatolt beltartalom rész az információs címkén a nyersfehérje és zsír minimális szintjét, valamint a rost és víztartalom maximális szintjét mutatja. A „nyers” a teljes fehérjetartalomra utal és nem szükségszerűen a ténylegesen emészthető fehérjemennyiséget jelenti. Ez egy százalékos arány, a zsír mennyisége is csak közelítő érték. A tényleges mennyiség az összetevők minőségétől függ.
A táp nedvességtartalma fontos információ, különösen akkor, ha különböző tápokat hasonlítunk össze. A 24% fehérje- és 10% nedvességtartalmú táp ugyanannyi fehérjét tartalmaz, mint a 24% fehérje- és 6% nedvességtartalmú, a különbség csak annyi, hogy az első esetben a többletvizet is meg kell fizetni. A szavatolt beltartalom csak egy nagyon kis része a teljes táplálkozási képnek.”
Forrás, precíz, részletes leírás példákkal a Szánhúzó Kutyások Kynológiai Egyesülete – Hogyan értelmezzük a kutyatápok összetevőit? cikkben.
Mire figyeljünk táp választásakor?
Fontos a minőség és a feldolgozás módja is
Az, hogy egy tápban megvannak a megfelelő összetevők, még nem minden! Emellett fontos, a jó minőség, a megfelelő arány és a feldolgozás módja.
Illetve a jó táp ismérve, hogy nem tartalmaz adalékanyagokat, mesterséges színezőt, tartósítószert, ízfokozót.
A feldolgozás módjáról általában kevesebb szó esik, úgyhogy nézzük meg ezt is egy kicsit jobban.
- Extrudálás: a tápok nagyon nagy része ilyen. Tudni kell erről az eljárásról, hogy 200 fokon kezelik az összetevőket, ezért a táplálék hasznos tartalmának egy része a magas hőkezelés hatására elvész. Azért, hogy meglegyen a minimálisan előírt tápérték, fehérje, vitamintartalom stb., utólag kell dúsítani, pótolni.
- Hidegen sajtolás: alacsonyabb hőfokon kezelik, mint az exrudálás során.
- Fagyasztva szárítás: ez az eljárás jobban megőrzi az összetevők minőségét
- Párolás: ez az eljárás is jobban megőrzi az összetevők minőségét
- Félszáraz, félnedves táp
- Nedves táp: pl. abált, főzött eledelek.
Ajánlom figyelmedbe pl. a PLATINUM tápokat, amelynek 3 fontos sarokköve
- a minőségi alapanyagok,
- a kíméletes elkészítési eljárás (párolás),
- és a folyamatos, független minőség ellenőrzés.
„Személy szerint azért is választottam a Platinum-ot, mert maguk a tápszemek is különlegesek, azok a gyomorban nem puffadnak vagy erjednek meg, a kutya evés után nem fújódik fel és csökken a gyomorcsavarodás esélye.”
Legjobb kutyatáp – vagy legalábbis a jó minőségű kutyatáp ismérvei
-
- Kedvencünknek fényes, csillogó tőle a szőrzet,
- épek, egészségesek a fogai,
- szabályos az emésztése,
- megfelelő állagú és mennyiségű a széklete (jó minőségű táp esetén kevesebb, rossz minőségű táp esetén több)
- erős a csontozata,
- imád mozogni, rohangálni, esetleg más kutyákkal játszani (még senior korban is, természetesen a korának megfelelő intenzitással)